به وبگاه پرسش و پاسخ روانشناسی خوش آمدید. چنانچه شما موفق به یافتن پرسش و پاسخ خود نشدید، لطفا سوالتان را بپرسید

چکار کنم همیشه دوستم داشته باشد

+2 امتیاز
سوال شده دی 1, 1391 در عشق بوسیله ی بی نام

3 پاسخ

0 امتیاز
 

حساس و زود رنج بودن

برای رفع زود رنجی چه باید کرد؟
زودرنجی در زنان به نسبت مردان بیشتر دیده می شود و این زودرنجی به مقداری در زنان به لحاظ روح عاطفی که در آنها هست امری طبیعی بوده که فقط کافی است کنترل شده و خویش را از عوارض آن حفظ نمود و تلاش نمود که آثار آن در رفتار و اعمال انسان بروز نکند.
گاهی نیز زودرنجی از آثار حس حقارت در انسان است، روانشناسان قائلند افرادی که از حس حقارت رنج می برند معمولاً از این که مورد انتقاد قرار گیرند تنفر دارند و از آن می رنجند، دراین صورت باید به درمان حس حقارت پرداخت که آنها نکاتی را در این جهت توصیه کرده اند :
1- سعی شود علل حقارت پیدا شود.
2- سعی شود تا آنجا که امکان دارد نسبت به دیگران مهربان باشید.
3- به خصلت های پسندیدة خود پی برده و آنها را افزایش دهید.(کتاب روانشناسی برای زیستن دکتر جلالی)
در مباحث اخلاق برای درمان زودرنجی گفته اند از نکاتی که تأثیر بسزایی در این امر دارد رفق و مدارا در برخورد و معاشرت با دیگران است.
این رفق و مدارا نشأت گرفته از عظمت روح و شرح صدر انسان است، بمیزانی که آدمی شرح صدر داشته و دریا دل باشد با دیگران با مدارای بیشتری برخورد نموده و درصد تحمل او در قبال برخورد با سخنان دیگران افزایش یافته و از زودرنجی رهایی پیدا خواهد کرد.
درروایت وارد شده است که "همانا در رفق زیادت و برکت است و کسی که از رفق محروم شد از خیر محروم است." "1"
و همین دریادلی و شرح صدر که تحمل انسان را بالا می برد باعث خواهد شد انسان براحتی خشم خود را فرو برد و مصداق این حدیث شریف قرار گیرد که قال رسول ا...(
"من احب السبیل الی الله ـ عزوجل ـ جرعتان :جرعة غیظ تردها بحلم و جرعة مصیبه تردها بصبر" "2"
پاسخ داده شده خرداد 11, 1392 بوسیله ی admin
0 امتیاز

گریه، زودرنجی و حساس بودن دوستان خوبم سلام، راستش وقتی موضوعم رو توی انجمن " اختلاف بین زن و شوهر" مطرح کردم، بعد از گذشت مدتی به این نتیجه رسیدم که من باید اول خودم رو اصلاح کنم تا بتونم همسرم رو هم اصلاح کنم، می دونید مشکل من اینه که خیلی حساسم و زود از هر چیزی ناراحت میشم و شروع می کنم به گریه کردن،

اون قدر گریه کردم که خودمم از اشک هام حالم بهم میخوره، سر هر چیزی ناراحت میشم و به دل میگیرم، تا در مورد اون موضوع صحبت نکنم انگار یه چیزی توی دلم هست، می دونید وقتی همسرم یه حرفی بهم میزه و یا رفتاری نشون میده که مثلا یا ظاهرا خیلی درست نیست من احساس می کنم که تحقیر شدم، بهم توهین شده یا دارم مثلا توی یه جمعی شکسته میشم و ضایع میشم، نمی دونم چرا این همه نظرات دیگرون و احساسات اونها برام مهمه، شاید هم به خاطر اینکه وقتی ما نامزد بودیم همسرم اون قدر پیش خانواده اش و خانواده ام باهام بدرفتاری می کرد و بی احترامی بهم میکرد که حد نداشت!

همیشه یه چیزی من رو آزار میداد و احساس تحقیر شدن می کردم، درسته که بعدا توی خلوت مون بابت اون رفتارش ازم عذرخواهی می کرد اما فایده ای نداشت! چون غرور من شکسته بود. در ضمن من دانشجو هستم و همچنین شاغل و اعتماد به نفس بالایی هم دارم، همیشه توی یه جمعی تحویلم گرفتن و شاید باور نکنید که کل فامیل همسرم، چه مرد چه زن همه من رو دوست دارن و برام ارزش و احترام قائلند. وقتی خوب فکرش رو می کنم می بینم شاید مثلا اگر حرفی بشه و دامادمون به خواهرم بزنه یا شوهر، خواهرشوهرم بهش اون حرف رو بزنه هیچ کدوم ناراحت نشدن و اصلا به روی خودشون هم نیارن، اما من زود می رنجم و ناراحت میشم و احساس بدی بهم دست میده، نمی دونم چیکار کنم تو رو خدا کمکم کنید.

پاسخ داده شده خرداد 11, 1392 بوسیله ی admin
0 امتیاز

زودرنجی چیست ؟

با توجه به اینکه بین دو واژه کیست و چیست در همان اندازه که تشابه و تکامل است تفاوت بسیار نیز می باشد به نحوی که یکی به معنای ظاهر و به اصطلاح نام و نشان است و البته آن دیگر به معنی ماهیت و درون مایه و یا به اصطلاح جوهره ی یک چیز می باشد . و البته تشابه و تکامل نیز بدین خاطر که بین کیستی و چیستی هر چیزی کلافی عمیق و رابطه ی تنگاتنگ است و به بیانی مکمل و تکمیل کننده یکدیگرند که از بحث ما نیز خارج است . بنابراین بحث فرارو بیشتر به معنی ماهیت و درون مایه مرتبط می گردد . لذا به بیانی ما باید به چیستی دایره زودرنجی نگاه داشته باشیم و نه به کیستی آن . همان طور که تعاریفی مختلف و متنوعی را از کیستی فرد زودرنج ارائه دادیم شاید گفت که در این جا در زوایایی نیز می توان با یک نوع ارتباط بین موضوع و محتوا نیز برخوردکرد .

چرا که ماهیت هر چیزی را می توان به کمک کیستی آن چیز نیز بدست آورد ، همان طور که کیستی هر چیز می تواند به ماهیت آن چیز کمک کند . در کیستی فرد زودرنج گفتیم که می تواند کسی باشد که از حرف های ناحساب و غیر منطقی آزرده می شود و یا به بیانی ساده خاطرش می رنجد .

پس زودرنجی می تواند یک ویژگی بیرونی باشد که به دلیل یکسری برخورد های غیر منطقی شکل می گیرد . یعنی زودرنجی طبعا با یکسری رفتار هایی که به فراخور روحیه وفرهنگ انسانی فرد نیست صورت می پذیرد . اما چند عامل مهم در شکل گیری زودرنجی فرد دخیلند . عامل نخست وراثت و یا به اصطلاح فرهنگ ژنتیک است . یعنی در خانواده هایی که مسبوق به این سابقه می باشند . ممکن است که این زود رنجی به نسل های بعدی نیز انتقال پیدا کند . یعنی به تعبیری دیگر زودرنجی می تواند موروثی و از نسلی به نسل دیگر انتقال یاب

پاسخ داده شده خرداد 11, 1392 بوسیله ی admin

http://banoofa.com/wp-content/uploads/2014/06/uc_13831.jpg

...