به وبگاه پرسش و پاسخ روانشناسی خوش آمدید. چنانچه شما موفق به یافتن پرسش و پاسخ خود نشدید، لطفا سوالتان را بپرسید

كودكان پيش فعال

+2 رای
پيش فعالي
پرسیده شده توسط ناشناس در 3 سال پیش

2 پاسخ

0 رای

 

بیش فعالی، Hyperactirityعبارت است از فعالیت عضلانی مفرط در روانپزشکی، تظاهرات کودکانِ مبتلا به اختلال رفتاری، کودکی که سرعت و حجم حرکات و اعمال او بیش از حد طبیعی است و یا کودکی که مدام بی قرار و در حال حرکت است. بیش فعالی ممکن است:

1ـ فیزیولوژیک باشد یعنی رابطه لاینفک با هیچ گونه پاتولوژی دیگر نداشته باشد هرچند به طور ثانوی آشفتگی در زندگی کودک و خانواده ایجاد می کند.

2ـ متکی بر آسیب عضوی مغز یا اختلال کنشی مغز باشد که معمولاً با علایم دیگر نظیر مسایل آموزشی، کوتاهی میدان توجه، اشکالات درکی، تمایلات تکراری، کلیشه ای و اختلال خواب می باشد.

3ـ مربوط به عقب ماندگی ذهنی بدون قرائن آسیب مغزی باشد.

4ـ علامتی از یک واکنش یا اختلال رفتاری نوروتیک باشد.

(اس.چن.مجله پزشکی، ایالت نیویورک، شماره60، 1960 (1339)).

مصرف

انواع غذاهایی که خورده می شوند باید از لحاظ تغذیه، برنامه غذایی کاملی را فراهم سازند.

کاهش

نوشابه های کافئین دار، سوسیس و سایر خوراکیهایی که دارای مقادیر فراوانی افزودنیها و نگه دارنده های غذایی هستند، نباید مصرف شود.

اجتناب

باید از خوددرمانی با مقدار زیادی ویتامینها و کانی ها و برنامه های غذایی که گروههای کامل غذایی را از بین می برند؛ اجتناب کرد.

تقریبا 2 تا 4 درصد تمام بچه ها دچار بیش فعالی اند، با این تفاوت که شمارِ پسرانِ مبتلا بدان بیشتر از دختران؛ یعنی پنج برابر است. پدران و مادران غالبا زبان به شکوه می گشایند که فرزند بیش فعالشان مدام حرکت می کند، پیوسته در جنب و جوش است، همواره مخل، مخرب و بی اختیار (هر دمی) می باشد و قادر به تمرکز نیست. به نظر بسیاری از پژوهشگران، عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز، عامل این ناهنجاری رفتاری می باشد، ولی علت قطعی پیدایش این حالت همچنان نامعلوم است.

در سالیان اخیر برنامه غذایی به عنوان عامل گزاف کوشی قلمداد گردیده است، لیکن عده زیادی از پژوهندگان این ادعا را رد کرده اند. هرچند برخی از کاستی های غذایی در رفتار و کردار انسان اثربخش اند، لکن این موارد تقریبا هرگز در کشورهای صنعتی، که سوء تغذیه در آنها ندرتا مشکل آفرین است، رخ نمی نماید. وانگهی با وجود چندین مورد مطالعه، هنوز ثابت نشده که نقش برنامه غذایی در این میان چیست. با این حال، بسیاری از والدین و بعضی از پزشکان معتقدند که لااقل در باره تعدادی از بچه ها می توان گفت که بین آنان و نوع خوراکهای مصرفیشان ارتباطی هست. «بنجامین فین گُلد» متخصص حساسیت و اهل کالیفرنیا نخستین کسی بود که در سال 1973 (1352) چنین فرضیه ای را مطرح ساخت.

وی نکوهش می کرد که بیش فعالی، پیامد حساسیت به پاره ای افزودنی های غذایی و «سالیسیلات» می باشد. و این همان جزء سازنده «آسپرین» است که در بسیاری از میوه ها و سبزیها موجود است. پزشک یاد شده توصیه می کرد که باید از مصرف همه مواد غذایی حاوی پاره ای نگهدارنده ها، طعمها و رنگهای مصنوعی و نیز منابع طبیعی «سالیسیلات» دوری گزید.

نتیجه این شد که بر أثر چنین امساکی، نیمی از بیماران فزونکارش بهبود یافتند و دیری نپایید که جمع کثیری از پزشکان و پدران و مادران از برنامه غذایی او پیروی کردند.

اگرچه برخی گزارشها حاکی از آنند که برنامه غذایی فاقد مواد افزودنی برای شمار اندکی از بچه ها مفید هستند، اما یافته های پزشک مزبور که بیانگر پیشرفت چشمگیری در درصد قابل توجهی از موارداند، در طی آزمایشهای علمی به اثبات نرسیده است. برخی متخصصان اطفال به والدین گوشزد می کنند که بکوشند از خوراندن مواد غذایی همچون سوسیس و سایر گوشتهای فرآوری شده و پاره ای گوشتهای پخته تجاری که از نگهدارنده ها، رنگها و سایر افزودنیهای فراوانی برخوردارند، به کودکانشان خودداری ورزند تا ببینند در وضع آنها بهبودی حاصل می شود یا نه؟ لکن اجتناب از خوردن تمام مواد غذایی که دارای «سالیسیلات» طبیعی هستند، مشکل آفرین تر است. دلیلی در دست نیست که ماده مزبور واقعا کارساز باشد و امکان دارد به کمبود ویتامین «ث» و «بتاکاروتن» (پیش زمینه تولید ویتامین «آ»م) و مواد مغذی از این دست بیانجامد.

کافئین به پرحرکتی مربوط است و کارشناسان تردید دارند که این ماده حقیقتا ناراحت کننده باشد. اما بعید نیست که بی قراری کودک بیش فعال را افزون سازد. در هر صورت حذف «کافئین» از برنامه غذایی کودک، به وی لطمه نمی زند.

عده ای از طرفداران نظریه «درمان ارتومولکولی» ـ مصرف آشکار مقادیر زیادی ویتامینها و کانی ها به منظور معالجه مشکلات رفتاری و غیره ـ از شیوه مورد بحث به عنوان درمان گزاف کوشی پشتیبانی می کنند. دلیلی به دست نیامده که این راهکار، سودمند باشد، ولی خوددرمانی با کاربرد مقدار بیش از حد «مگادوز» ویتامینها و کانی ها سبب اختلالات شدید تغذیه ای و مسمومیت می شود.

استفاده از مواد قندی

اغلب تصور می شود که مصرف زیاد مواد قندی، عامل بروز بیشکاری است. بار دیگر یادآور می شویم که این مورد هم، توجیه علمی ندارد. در واقع بر اساس پژوهشی که توسط «مؤسسه ملی بهداشت روانی» صورت گرفت مشخص شد بچه هایی که نوشابه شیرین خورده بودند، به واقع کمتر از گروه گواه یا شاهد که نوشابه بدون مواد قندی آشامیده بودند، فعالیت می کردند. به باور برخی از پژوهشگران چنین تأثیر آرامبخش به این حقیقت وابسته است که مواد قندی، مغز را وادار به افزایش تولید «سروتونین» یعنی ماده ای می نمایند که فعالیت الکتریکی مغز را کاهش می دهد. حتی اگر این موضوع صحت داشته باشد، مصرف بیش از اندازه شیرینی صحیح نیست. با وجودی که مواد قندی، کالری ایجاد می کنند، لیکن عاری از سایر مواد مغذّی اند و در ضمن باعث خرابی دندانها می گردند

پاسخ داده شده توسط admin در 3 سال پیش
0 رای

اختلال بيش فعالي شايع ترين اختلال در دوران دبستان است و مي توان گفت حدود 10% از كودكان ما دچار اين اختلال هستند يعني در هركلاس درس از 4 يا 5 نفر مبتلا به اين اختلال مي باشند مشكل اصلي اين كودكان اين است كه در كنترل رفتارها و نظم و ترتيب بخشيدن به كارهاي روزمره ي خود دچار مشكل و ناتوان هستند و در واقع نمي توانند رفتارهايي مناسب و هماهنگ با محيط را از خود نشان دهند

 اين كودكان بسيار بي مهابا هستند. ممكن است دست به كارهاي خطرناك بزنند كه البته عده اي از اطرافيان اين رفتارها را ناشي از بي باكي و شجاعت كودك مي دانند واين در واقع تاييد اين گونه رفتارها و باعث تشويق كودك مي شود در حالي كه بايد گفت احساس خطر واقعي _ كه طبيعي است _ و در همه ي كودكان وجود دارد دراين كودك ديده نمي شود. بسياري از والدين از شيطنت و فعاليتهاي فراتر از حد معمول كودكان بيش فعال شكايت دارند و به دنبال راه چاره اي براي آرام كردن كودك خود هستند. رفتارهاي خسته كننده و غير قابل پيش بيني اينگونه كودكان براي والدين بسيار ناراحت كننده است و به همين خاطر گاه ممكن است براي آرام كردن فرزند خود برخوردي خشن و همراه با تنبيه جسماني از خود نشان دهند. از اين رو عدم آگاهي والدين از چگونگي برخورد مناسب با اين كودكان گاه ممكن است منجر به بروز رفتارهاي ضد اجتماعي و دور از هنجارهاي جامعه در آينده شود و كودك را به جهتي خلاف هنجارهاي محيط هدايت كند .

 علائم : رفتارهاي منقطع و در هم گسيخته ، بيقراري ، نقص توجه ، بي خوابي ، واكنش هاي پيش بيني نشده ، خرابكاري ، آزار رساندن به ديگران ، كنجكاوي بسيار، رفتارهاي پر خطر و ... و اگر مشكلات رفتاري كودك با انواع ناتوانيهاي يادگيري مثل ديسلكي ( نارسا خواني ) همراه باشد منجر به بروز حالت گيجي ميشود.

 درمان : اين اختلال قابل درمان و تا درصد بسيار بالايي قابل كنترل مي باشد البته به سه درجه ي خفيف ، متوسط و شديد تقسيم مي شود در بيش فعالي خفيف تنها راه درمان اين است كه محيط كودك كه شامل خانه ، خانواده و مدرسه مي شود كنترل و ساماندهي شود مثلا مي توان از تشويق و تنبيه كودك استفاده كرد (بايد توجه كنيم كه تنبيه جسماني و رواني مد نظر ما نيست و مي تواند حتي در درمان مانع ايجاد كند ) در حالت متوسط و شديد هم حتما نياز به درمان دارويي ومراجعه با روان پزشك مي باشد .

ضربههاي اجتماعي: اينگونه كودكان به دليل رفتارهاي پر خطر و غير قابل پيش بيني ، آزار ديگران و نافرماني از والدين، بيقراري، ناآرامي، فعاليت بيش از اندازه و دقت پايين (كه موجب اشتباه بيش از حد معمول ميشود) كنجكاوي بسيار و بروز رفتارهاي بيمهابا، و تمايل به كارهاي خلاف(مثل سيگار كشيدن و دروغ گويي ) ، پر حرفي و گفتار هاي پي در پي و خسته كننده ، ايجاد مزاحمت براي اطرافيان ، مورد انتقاد ديگران قرار ميگيرند و عدم دقت به جزئيات باعث ميشود كودك از عهدهي تكاليف مدرسه و ساير كارهايي كه به وي محول ميگردد برنيايد باز هم فلش هاي انتقادي اطرافيان را به سوي خود متوجه كند . اين گونه كودكان معمولا در برقراري ارتباط با گروه هم سال دچارمشكل هستند و بيشتر ترجيح مي دهند دوستي و فعاليت با بچه هاي بزرگتر و گروه نوجوانان را تجربه كنند . و در اكثر موارد هم باعث آزار و اذيت كودكان ديگر مي شود كه اين هم منجر به طرد از گروه هم سالان شده و تمامي اين موارد مي تواند منجر به عدم اعتماد و عزت نفس شود و با افزايش سن رو به افسردگي رود درحاليكه اگر نحوهي برخورد با اين گونه كودكان را خوب ياد بگيريم و به فعاليتهاي بيش از حد آن ها معني و سمت و سو دهيم، ميتوان به كودكي كه ناخواسته دچار اين اختلال شده كمك بسيار ارزندهاي كرد. تفاوتهايي در مغز اين كودكان: پژوهشگران استراليايي معتقدند كه در مغز اين كودكان نواحي ايجاد كنندهي تمركز دچار اختلال و كاهش عملكرد شده است و ديگر نقاط مغزي آنها دچار افزايش فعاليت شده همين اختلالات در مجموع باعث ميشود كه اين كودكان قدرت تمركز را از دست بدهند و ذهن آنها در هنگام انجام اكثر فعاليتها به راحتي منحرف شود (پس بخش اعظم اينگونه رفتارها مربوط به ذهن و فعاليتهاي ذهني بيشفعالان است). جالب توجه است كه بدانيم فرامين حركتي كه مغز در واحد ثانيه صادرمي كند در اين كودكان نسبت به كودكان عادي بسيار زياد است و اين باعث جنب و جوش و فعاليت بيش از حد مي شود. ذهن مبتلايان به اين اختلال در هنگام يادگيري بيش از حد معمول متوجه اطلاعات حسي مي شود و اين خود عامل حواس پرتي در هنگام به ياد آوردن موضوعات مختلف است .

توصيههايي به والدين اينگونه كودكان: 1. هماهنگي والدين در برخورد با كودكان: والدين در برخورد با كودك بيش فعال خود بايد هماهنگ باشند تا كودك فرصتي براي سوء استفاده نداشته باشد كه رفتار نادرست خود را تكرار كند. 2. ايجاد قانون براي كودك: جهت بهنجار شدن رفتارهاي كودك والدين بايد قوانيني را در منزل براي وي ايجاد كنند و در صورت انحراف از اين قوانين او را تنبيه كنند ( البته منظور از تنبيه، تنبيه جسماني و يا روحي نيست بلكه تنبيه به صورت ممنوعيت از تماشاي برنامه تلويزيون يا انجام بازي مورد علاقهي او و امثال اين مي باشد). 3. صحبت و مشاوره با والدين كودكاني كه مشكل كودكان آنها را دارد: اين امر موجب ميشود كه والدين از تجربيات يكديگر استفاده كنند و نحوهي برخورد آنها با كودكانشان بهبود يابد. 4. بعضي رژيمهاي غذايي مثل چاشنيها و مواد رنگي و شيميايي مورد علاقهي كودكان ، كاكائو ، قهوه ، نسكافه ، نوشابه هاي رنگي ، تنقلات و امثال اينها در تشديد اين رفتارها كمك ميكند. 5. والدين بايد نحوهي زندگي و بر خورد با اين كودك طبيعي اما پر هيجان با رفتاري غيرقابل پيشبيني را بياموزند البته تا زمانيكه كودك بسيار كم سن و سال است اين كار بسيار دشوار مينماياند اما با رفتن به مدرسه كودك آرامتر و متمركزتر ميشود. 6. اگر كودك بسيار جسور است و ممكن است دست به بازيهاي سر خود و ابتكاري و خطرناك بزند بيشتر مراقب او باشيد تا آسيبي به خود وارد نسازد. 7. تشخيص اين اختلال بايد تا قبل از 7 سالگي باشد و حداقل تا 6 ماه به طور مداوم از كودك اينگونه رفتارها ديده شود پس در هر برههاي از زمان ممكن است كودك دچار شيطنتهاي خاص و دورهاي شود كه در چنين حالتي والدين آگاه نبايد برچسب بيش فعالي و اختلال را به كودك خود بدهند . 8. اين انرژي اضافه بايد از طريق فعاليت هاي مثبت همانند ورزش ، دويدن ، پياده روي ، فعاليت هاي جسمي سالم كه كودك را خسته مي كند مصرف شود تا انرژي بيش از حد آنها از اين طريق تخليه شود كه البته براي وادار كردن وي به اين فعاليت ها مي توانيد از تشويق و قرار دادن جايزه و هديه و انجام بازي هاي مورد علاقه ي او كمك بگيريد . 9. تا حد امكان صبور باشيد و از كتك زدن و تنبيه جسماني كودك خودداري كرده چرا كه اين امر موجب مي شود كه رفتار انتقام جويانه ي كودك تقويت شود و سركشي كند تا جايي كه ممكن است با او با احترام ، مودبانه و با محبت برخورد كنيد تا وي به شما اعتماد كند و از خواسته هايتان سر پيچي نكند. ( البته اين در مورد تمامي كودكان بايد رعايت شود و مختص كودكان بيش فعال نيست ) 10. امري كه خيلي كم در مورد كودكان بيش فعال مورد توجه قرار مي گيرد خواب شبانه ي كودك است اين كودكان بايد زودتر از هم سن و سالان خود به خواب بروند . خوابيدن خود مي تواند موجب آرامش اين كودكان شود . به طور خلاصه و مفيد كودكان بيش فعال كودكاني هستند پر هيجان، كنجكاو ، جسور، در اكثر موارد با هوش و خلاقيت بالا، اما دقت و توجه كم، ناآرام و پر جنب و جوش ... مسئلهاي كه در اين جا بايد والدين محترم مد نظر قرار دهند اين است كه كودك آنها خود عامل اين مشكل نيست و ناخواسته مبتلا گشته بنابراين سرزنش آنها به خاطر رفتارهاي غير عاديشان نه تنها كارساز نيست بلكه بسيار هم مشكلآفرين است و موجب بروز پرخاشگري بيشتر، كاهش اعتماد به نفس و بروز افسردگي ميشود و اينها زمينههاي بسيار مساعدي براي رشد رفتارهاي ضد اجتماعي (همانند گرايش به اعتياد، قتل و ديگر موارد) در نوجواني و جواني ميباشد . پس بهتر است كه اين انرژي و توانمنديهاي فرزندمان را جهت بخشيم تا به او كمك كرده و آرامش را به او هديه دهيم

پاسخ داده شده توسط admin در 3 سال پیش

سوالات مرتبط

+2 رای
2 پاسخ
+2 رای
1 پاسخ
+2 رای
1 پاسخ
+1 رای
1 پاسخ
–1 رای
2 پاسخ
پرسیده شده توسط ناشناس در 3 سال پیش
0 رای
2 پاسخ
پرسیده شده توسط Small fish در 1 سال پیش
+1 رای
1 پاسخ
+2 رای
1 پاسخ
+4 رای
1 پاسخ
+1 رای
1 پاسخ
0 رای
1 پاسخ
+3 رای
1 پاسخ
پرسیده شده توسط admin در 2 سال پیش
+1 رای
1 پاسخ
+1 رای
1 پاسخ
+1 رای
1 پاسخ

http://banoofa.com/wp-content/uploads/2014/06/uc_13831.jpg